Jak prawidłowo naładować smartfon i telefon? Niezależnie od tego, czy jest to nowe, czy stare urządzenie, czy jego bateria jest zużyta, markowa czy podróbką – zasady ładowania baterii dla wszystkich urządzeń mobilnych są takie same.
Kiedy najlepiej ładować telefon?
Czas ładowania telefonu nie jest tak istotny, jak dbałość o sam gadżet. Pamiętaj, aby przechowywać baterię w niskiej temperaturze lub w temperaturze pokojowej. Unikaj ekspozycji na słońce. Ładowanie w temperaturach poniżej +10 °C i powyżej +45 °C jest niewskazane.
Rozładowywanie baterii smartfona jest stosunkowo bezpieczne. Najważniejsze, aby jak najszybciej go naładować. W większości przypadków urządzenia sterujące wewnątrz baterii i smartfona zrobią wszystko za ciebie (w tym trybie urządzenie wytrzymuje 2-3 lata). Głębokie rozładowanie jest niebezpieczne. Występuje, gdy urządzenie jest rozładowane przed wyłączeniem (na poziomie wyświetlania 0% -1%) i było w tym stanie przez długi czas bez ładowania lub zostało uszkodzone. W wielu przypadkach trzeba naładować urządzenie i odczekać godzinę lub dwie – w ten sposób można ożywić baterię. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność baterii, staraj się utrzymywać poziom naładowania tak, aby nie był niższy niż 20% (smartfon uruchamia ostrzeżenie) i nie wyższy niż 80%.
Do zadań wymagających dużej ilości zasobów wybierz smartfon z platformą SoC o wysokiej wydajności energetycznej. Słaby procesor o kiepskim systemie oszczędzania energii przeciąża nawet najmocniejszy akumulator. Jeśli chcesz używać urządzenia mobilnego do gier, filmowania wideo, zwróć szczególną uwagę na ten szczegół.
W przypadku akumulatorów litowo-jonowych i litowo-polimerowych nie jest wymagany pełny cykl ani ciągłe ładowanie. Ta zasada nie dotyczy nowych baterii – zaleca się ich kalibrację przed użyciem.
Czy można ładować telefon w nocy?
Większość z nas zostawia ładowany telefon na noc. Czy jest to bezpieczne? Nowoczesne smartfony i iPhony z Androidem są wystarczająco inteligentne, aby przestać ładować, gdy bateria jest naładowana w 100%. Niektórzy producenci oferują nawet specjalne oprogramowanie, aby prawidłowo osiągnąć pełne naładowanie. Na przykład Sony ma funkcję Battery Care ze specjalnym monitorowaniem stanu baterii, gdy urządzenie jest podłączone do gniazdka. Tym samym nie ma zagrożenia przeładowaniem akumulatorami litowo-jonowymi i litowo-polimerowymi, jeśli ładujesz telefon na noc. Jednak wpływ samego procesu ładowania negatywnie wpływa na akumulator, przyspieszając zużycie i zmniejszając maksymalną pojemność. Ponadto nieoryginalna i niskiej jakości ładowarki, czy też zużyty kabel, mogą doprowadzić do pożaru. Żaden producent nie zabrania ładowania telefonu przez noc. Jednak aby zmniejszyć ryzyko, będziesz musiał spełnić następujące warunki:
- Musisz mieć pewność, że okablowanie elektryczne w domu jest chronione przed przepięciami i awariami (na przykład w starym domu).
- Ważne jest, aby używać ładowarki wysokiej jakości, która nie ulega przeciążeniu podczas pracy i ma odpowiedni poziom ochrony.
Jaki wpływ na ładowanie ma sama ładowarka?
Ładowarki do telefonu mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o ładowanie tych urządzeń. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Napięcie wyjściowe. Mierzone w woltach – V lub V (oznaczenie międzynarodowe). Na przykład 5V lub 9V. Ważne jest, aby telefon zachował tę samą wartość. Informacje można znaleźć w charakterystyce telefonu lub na oryginalnej ładowarce. Przekroczenie limitu napięcia telefonu zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia baterii urządzenia.
Maksymalna siła prądu. Mierzone w amperach – A. Ten wskaźnik jest również wskazany na adapterze. Z reguły dla nowoczesnych smartfonów wartość wynosi co najmniej 2 A. Jeśli aktualna siła jest większa niż ta, dla której zaprojektowano smartfon, zadziała mechanizm ochronny. Jednak jeśli aktualna siła jest mniejsza niż potrzebna, wpłynie to negatywnie na prędkość ładowania. Zobacz ładowarki do telefonu na https://hamamobile.pl/ladowarki
Iloczyn natężenia prądu i napięcia, którymi ładowany jest smartfon, określa moc ładowania. Im więcej – im mocniejszy, tym szybciej smartfon się ładuje. Czas ładowania zależy również od pojemności akumulatora.
Certyfikacja producenta. Jeżeli istnieje, to w zasadzie już dowodzi z dużym prawdopodobieństwem istnienia niezbędnego minimum bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Najczęściej na wysokiej jakości ładowarce można zobaczyć następujące ikony: UL, CSA, CE, ETL, ENERGY STAR, RoHS lub FCC (logo niezależnych międzynarodowych organizacji testujących).
Przewód zasilający. Ważna jest również charakterystyka kabla USB, który łączy adapter z telefonem. To, że powinien pasować do złącza gadżetu, jest dla wszystkich jasne – inaczej po prostu go nie włożysz. Ponadto kupując przewód, sprawdź, na jaki prąd jest on zaprojektowany.