Naprawa telefonów

Żyjemy w czasach, w których konsumpcjonizm widoczny jest gołym okiem i nie ma nawet sensu jego podważanie. Przyzwyczailiśmy się do tej wygody, że wszystko mamy na wyciągnięcie ręki i, niestety, czasami aż nadto korzystamy z tego przywileju, nie myśląc w ogóle o tym, czy zakup kolejnej rzeczy jest nam rzeczywiście potrzebny. Jesteśmy otoczeni mnóstwem rzeczy, drobiazgów, przydatnych, lub mniej, które jednak ciągle kupujemy na potęgę. Dlaczego? Ponieważ możemy. Ponieważ są dostępne. Ponieważ lubimy myśleć, że wraz z nabyciem nowego przedmiotu w końcu staniemy się szczęśliwsi. Tak się jednak nie dzieje, a nasz dom staje się powoli rupieciarnią, w której zbieramy wszystkie te bibeloty. Sytuacja jest nieco inna, kiedy psuje się pewien przedmiot, który rzeczywiście jest nam potrzebny. Wówczas, wydawałoby się, wycieczka do sklepu i kupno nowego egzemplarza, są nieuniknione. Jednak… czy aby na pewno?

Naprawa telefonów

Naprawa telefonówPrzedstawmy to na przykładzie telefonu komórkowego. Jest to urządzenie obecne w kieszeni bądź torebce każdego z nas. Czy kiedy się ono zepsuje i pozbawi nas nagle możliwości kontaktowania się z rodziną i przyjaciółmi, rzeczywiście jesteśmy zmuszeni do kupna nowego modelu? Otóż istnieje co najmniej kilka powodów, dla których naprawa telefonów uszkodzonych/zepsutych wydaje się być lepszą opcją, niż dziki bieg do sklepu, w poszukiwaniu kolejnej sztuki.

Jakie są to powody? Przede wszystkim, musimy zrozumieć, że nie musimy od razu kupować nowego gadżetu, tylko dlatego, że poprzedni się nam popsuł. Zawsze istnieje opcja jego naprawy. Często zaś wybieramy łatwiejszą (rzeczywiście?) ścieżkę, czyli nabycie nowego egzemplarza. Nie ma w tym, oczywiście, nic złego i nikt nie może nam tego zabronić, jeśli taka jest nasza wola, jednak wielu ludzi nie ma tego przywileju i nie mogą pozwolić sobie ze względów finansowych na kupowanie nowych rzeczy przez cały czas. To tylko jeden z bardzo jasnych powodów, dla których Ty także powinieneś rozważyć naprawę swojego telefonu, zamiast kupna nowego.

Zaoszczędzi Ci to sporo pieniędzy, bo, spójrzmy prawdzie w oczy: nowe telefony, zaplombowane i prosto ze sklepu, są raczej drogie (a przynajmniej w ostatnim czasie drożeją jak szalone i nic nie wskazuje na to, by w obecnej sytuacji miało się to zmienić). Być może Twój aktualny, zepsuty telefon nie ma najnowszego procesora lub aparatu najlepszego na rynku, a aplikacje otwierają się na nim dość wolno, ale… Wciąż dobrze Ci się z niego korzystało, dopóki działał, prawda?

Niewielkie usterki telefonu

Wiele osób nie przejmuje się wadami i usterkami w swoim telefonie, nawet jeśli są poważne i wyraźnie widoczne (np. ekran jest pęknięty), ponieważ wciąż mogą z niego korzystać, widzą to, co jest pokazywane na wyświetlaczu, itd. Dlaczego tak postępują? Ponieważ wymiana konkretnej części telefonu potrafi również niemało kosztować. Mimo wszystko, jest to opcja znacznie tańsza, niż kupno nowego telefonu, niezależnie od tego, jakie logo producenta na nim widnieje.

Zatem jeśli bateria w Twoim telefonie dokonała swojego żywota, lub ekran wylał się i nie widzisz na nim dosłownie nic, to najlepszym wyjściem będzie po prostu wymiana baterii lub wyświetlacza, zamiast wydawania kilkuset złotych – lub nawet kilku tysięcy – na nowe urządzenie. Wracając jednak jeszcze na moment do konsumpcjonizmu – badania wykazują, że rzeczywiście, używamy o wiele więcej rzeczy (lub raczej: posiadamy), niż tak naprawdę musimy.

Właściwie, po co? W jakim celu? Co więcej, producenci smartfonów, które nieustannie sprzedają się jak świeże bułeczki, ukrywają przed nami wiele faktów, byle tylko ich kolejne telefony się sprzedały. W pewnym sensie jest to logiczne – zależy im na zysku, a ten zależy od faktu, czy my kupimy ich, co raz to nowsze, produkty.

Ceny telefonów

Naprawa telefonówGdyby jednak sprzedaż telefonów znacząco spadła, wówczas zaczęłyby także spadać ich ceny. To powinno zaś dać do myślenia tym ludziom, którzy niezwykle często zmieniają swój smartfon, ale też tym, którzy kupują nadmiar rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebują. Podobnie, jak myśl o tych, którzy pracują przy taśmach – i nie tylko – de facto tworząc telefony, które trzymamy w dłoniach.

Często są to ludzie źle traktowani i wyzyskiwani, zatem kolejnym powodem przemawiającym raczej za naprawą telefonu, niż jego wymianą na nowy, jest etyka. Dorzućmy do tego jeszcze kwestie związane z wydobyciem metali ziem rzadkich, czy transportem tych wszystkich telefonów, aby zobaczyć jak na dłoni, że wybór naprawy telefonu jest lepszym wyborem także dla planety, na której żyjemy. Warto zatem wykorzystać gwarancję na sprzęt, jaką otrzymaliśmy w momencie zakupu naszego obecnego telefonu (jeśli jest ona jeszcze ważna), aby jego naprawa odbyła się bez ponoszenia dodatkowych kosztów z naszej strony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here