Jak wybrać idealne ukulele?

0
1322

Ukulele to instrument, który w ostatnich latach zyskał w Polsce sporą popularność. Co więcej, ma on na tyle wielbicieli, że kilka razy w roku odbywają się ich zloty a na festiwalowej mapie kraju można znaleźć kilka ciekawych wydarzeń o takiej tematyce. Może zatem warto rozpocząć swoją przygodę z ukulele? 

Aby tego dokonać, konieczny będzie zakup instrumentu, który powinien być dobrze przemyślany. Dlaczego? Źle dobrany może skutecznie zniechęcić do nauki gry i odebrać wszelką przyjemność z muzykowania. Aby zatem nieco ułatwić zadanie, poniżej przedstawiamy kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Ukulele – jaki materiał będzie idealny?

Jedną z podstawowych kwestii, na podstawie których powinniśmy dokonywać wyboru, jest materiał, z którego wykonano ukulele. Najczęściej wybierane jest oczywiście drewno, jednak jak się okazuje, nie zawsze jest to wybór najlepszy. Alternatywą są różne tworzywa, takie jak poliwęglan czy ABS. Ich niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość oraz całkiem dobre znoszenie szkodliwych warunków pogodowych. Drewno pod tym względem niestety nie sprawdzi się tak dobrze, gdyż źle reaguje zarówno na wilgoć, jak i na zbyt suche powietrze.

Ukulele wykonane z tworzywa jest naprawdę bardzo wytrzymałe. Przypadkowe uderzenie czy stuknięcie najprawdopodobniej nie zrobi na nim najmniejszego wrażenia. Co więcej, aby je zniszczyć, trzeba mieć taki zamiar i porządnie się postarać. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla tych, którzy planują zabierać ze sobą instrument na festiwale, biwaki czy wycieczki dookoła świata.

Ukulele wykonane z tworzywa ma jednak jedną istotną wadę. Otóż jest ono pozbawione ciepłej barwy, jaką posiada jego odpowiednik wykonany z drewna. To właśnie ta druga wersja instrumentu jest w stanie zachwycić i wydobyć z siebie naprawdę klimatyczne dźwięki. Wniosek zatem nasuwa się sam: jeśli naszym zamiarem jest podróżowanie z ukulele, znacznie lepszym wyborem będzie to wykonane z tworzywa. W przypadku, kiedy chcemy zająć się grą bardziej profesjonalnie i cieszyć się ciepłymi dźwiękami na tarasie, warto wybrać modele drewniane.

Czy rozmiar ukulele ma znaczenie?

Być może nie każdy o tym wie, ale ukulele występuje w czterech różnych rozmiarach. Wyróżniamy instrumenty: sopranowe, koncertowe, tenorowe i barytonowe. Najpopularniejsze są dwa pierwsze modele, przy czym to właśnie koncertowy jest najczęściej wybieranym przez początkujących muzyków. Decydując się na ten model musimy pamiętać, że jego dźwięk jest głośniejszy a wybrzmiewanie znacznie dłuższe niż w pozostałych trzech przypadkach.

Z kolei rozmiar sopranowy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają zbyt wiele miejsca do przechowywania instrumentu a i w podróży cenią sobie wygodę związaną z transportem małych przedmiotów. Bardziej zaawansowanym ukulelistom poleca się najczęściej ukulele tenorowe.

Gdzie kupić ukulele?

To, co jest oczywiste w przypadku zakupu ukulele to fakt, że najlepiej zrobić to w profesjonalnym sklepie muzycznym. Dlaczego? W markecie nie doradzi nam specjalista, nie dopytamy o szczegóły a i jakość instrumentów jest tam raczej kiepska. Bardzo łatwo trafić tam na modele wybrakowane, z wadami fabrycznymi lub po prostu nieodpowiednie dla osoby na konkretnym poziomie zaawansowania.

Jeśli zatem zależy nam na zakupie instrumentu, który zostanie z nami na długo i jednocześnie będzie brzmiał wręcz nienagannie, warto udać się do sklepu muzycznego. Pracujące tam osoby z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniego ukulele i przekażą kilka wskazówek odnośnie nauki gry.

Więcej na temat instrumentów muzycznych i gatunków muzycznych znajdziesz tutaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here