Telewizor 8K, czyli wyścig gigantów czas zacząć

0
1537

Jeżeli śledzisz branżowe media na pewno już wiesz, że kolejny rok może upłynąć pod znakiem rozdzielczości 8K. Telewizor 8K to wprawdzie jeszcze dość odległy standard, ale już niedługo koncerny RTV zaczną wzbogacać swoje oferty właśnie o tego typu urządzenia. Co więcej, jedna z firm już wypuściła pierwszego przedstawiciela tej dobrze zapowiadającej się technologii.

Telewizor 8K już całkiem blisko!

Wprawdzie Samsung nie jest pierwszym producentem, który wprowadził do sprzedaży telewizor 8K (wcześniej zrobił to np. Sharp), niemniej jednak Samsung QLED Q900R wydaje się być zakupem zdecydowanie bardziej racjonalnym, jeżeli marzy Ci się obraz 8K. Q900R dostępny jest w trzech różnych calarzach, tj. 65, 75, 85 cali, a jego cena zaczyna się od ok. 19 999 złotych.

Samsung nie będzie jednak rządził rynkiem 8K niepodzielnie. Już w 2019 roku swój odbiornik wprowadzi do sprzedaży także jego największy konkurent, czyli firma LG. Producent wystartuje z promowaną przez siebie technologią OLED, telewizor 8K będzie więc działał w oparciu o diody organiczne.

8K – telewizor na pewno potrzebny?

Możesz zastanawiać się, czy zakup telewizora 8K to dobra decyzja. A – co więcej – po co w ogóle Samsung i LG rozpowszechniają tę technologię, skoro nawet standard 4K nie zdominował jeszcze gospodarstw domowych. Jest to oczywiście naturalny wyścig technologiczny, który jednak w tym przypadku może realnie przyczynić się do szybszej popularyzacji nowej technologii.

Interesujące w tej „walce” jest to, że zaprezentowane telewizory mają realną szansę znaleźć duże grono nowych nabywców (nawet, jeśli nie na polskim rynku, to na pewno na zachodnim). W przypadku telewizora Q900R możemy bowiem mówić o odbiorniku pełnowartościowym, w którym obraz 8K jest czymś zdecydowanie więcej niż tylko nowinką technologiczną.

Materiały 8K dzięki upscalingowi

Na ten moment nie istnieje żadna duża baza filmów w rozdzielczości 8K, telewizor musi więc jakoś zagospodarować tak dużą liczbę pikseli. Samsung Q900R wykorzystuje technologię upscalingu, którą prawdopodobnie wykorzysta też każdy kolejny telewizor 8K. Procesor takiego urządzenia musi na tyle skutecznie przetwarzać obraz, by podnieść bazową rozdzielczość do rozdzielczości jak najbliższej 8K.

Choć nie brzmi to może przekonująco, nie ma obaw – upscaling bardzo dobrze sprawuje się przy okazji telewizorów 4K, a specjalne algorytmy dają wyśmienite efekty nawet przy materiale źródłowym niskiej jakości. Nie ma więc powodów sądzić, że będzie inaczej w przypadku telewizorów 8K.

8K tuż za rogiem!

Wprawdzie przyszły rok nie będzie jeszcze czasem, w którym każdy kupi swój telewizor 8K, ale bez wątpienia będzie to rok popularyzowania się tej technologii. Na tę chwilę technologia ta przedstawia się obiecująco. Nie musisz martwić się o to, w jaki sposób tak ogromną liczbę pikseli wykorzysta telewizor 8K. Procesor telewizora poprawi rozdzielczość każdego materiału i zagospodaruje wszelkie wolne piksele, aby zwiększyć Twoje wizualne doznania!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here