Otoczeni jesteśmy aktualnie mnóstwem bodźców, mnóstwem różnych informacji, rzeczy, spraw. Z pewnością dawniej ludzie również mieli dużo na głowie, jednak nie sposób nie zauważyć, że w szalonym pędzie tego świata, z każdej strony dociera do nas coraz więcej i więcej… Bombardowani jesteśmy zdjęciami, wiadomościami, a głośne reklamy krzyczą do nas z radia, telewizji oraz internetu, byśmy oddawali się konsumpcjonizmowi. Przecież potrzebujemy kolejnej pralki, telewizora do każdego pokoju, lepszego komputera (choć mamy już dwa laptopy), większej lodówki, nowszego smartfona, a do tego najnowszej konsoli, byśmy w wolnych chwilach mogli sobie pograć w jakiś wciągający tytuł. Wydaje się, że miło byłoby rzeczywiście udać się do sklepu i nabyć te wszystkie rzeczy, cieszyć się nimi, korzystać z nich… Pytanie tylko, po co? Do czego są nam one potrzebne, skoro dotychczas normalnie funkcjonowaliśmy bez nich?
Przesadny konsumpcjonizm – elektrośmieci
Otóż nie są nam one do niczego potrzebne i na pewnym poziomie świadomości doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Bardzo często dajemy się jednak zmanipulować reklamie, zachętom, wszelkim promocjom i zniżkom. Kupujemy więc jak opętani rzeczy, których zupełnie nie potrzebujemy, nie zastanawiając się ani przez moment nad tym, co stanie się z naszymi dotychczasowymi rzeczami. Być może nic. Być może pozostaną na swoich miejscach, jak do tej pory. Przyjdzie jednak taki czas, kiedy będzie trzeba się ich pozbyć – chociażby tylko po to, żeby zrobić miejsce naszym nowym “zabawkom”. Z miejsca więc te “stare” urządzenia staną się gratami, z którymi coś trzeba będzie zrobić. Staną się one kolejnymi śmieciami, często elektrośmieciami, których na naszym globie i tak jest już o wiele za dużo.
Możemy więc cofnąć się do początku tego wywodu i wywnioskować, że kupowanie wciąż kolejnych sprzętów być może w pewnym sensie posłuży nam, jednak nie przysłuży się w pozytywny sposób naszej planecie. Tak, to prawda, bardzo niewielu ludzi myśli o zakupach pod tym kątem. Najwyższa jednak pora zacząć to robić, bowiem może nadejść chwila, gdy za kilkanaście – kilkadziesiąt lat będziemy mogli wyłącznie pomarzyć o kupnie nowego kina domowego czy flagowego telefonu. Wszystko dlatego, że Ziemia jaką znamy, po prostu przestanie istnieć. A winnymi takiego stanu rzeczy będzie nikt inny, jak właśnie my sami.
Przemyślane zakupy
Warto zatem już teraz robić bardziej przemyślane zakupy i nie decydować się na wycieczkę do sklepu po kolejny telewizor do pokoju, w którym jeszcze go nie ma. Prawdopodobnie jest jakiś powód, dla którego w danym pokoju dotychczas nie było tego sprzętu, a z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że było tak dlatego, iż był to pokój mało używany. Po co, w takim razie, wyposażać go w kolejny telewizor, który będzie pożerał energię, nawet jeśli nie będzie używany?
Nie ma w tym zbytniego sensu i logiki, prawda? Powinniśmy zatem kilkakrotnie przemyśleć każdy nasz większy zakup, nim jeszcze go dokonamy, aby nie okazało się, że po prostu wydaliśmy znowu pieniądze na kolejną fanaberię, która niczego nie wniosła do naszego życia i nie zmieniła w nim niczego na plus. Jeśli mamy odczuć pozytywne skutki zakupu konkretnej rzeczy, to owszem, możemy ją jak najbardziej nabyć. Jednak tylko wtedy. W przeciwnym wypadku stanie się ona tylko kolejnym przykładem bezsensownego wydawania pieniędzy z konsumpcjonistycznych pobudek.
Skup telefonów
A jeżeli dla odmiany, pewnego dnia dotrze do nas, że nasze postępowanie rzeczywiście nie było właściwe i mamy wszystkich tych sprzętów za dużo, przez co wręcz nas przytłaczają, to będzie to świetny pretekst do tego, by przynajmniej po części naprawić popełniany przez lata błąd. Oczywiście nie możemy wtedy spontanicznie wyrzucić tego wszystkiego do śmieci lub, broń Boże, wywieźć do lasu! Możemy jednak dać tym wszystkim przedmiotom nowe życie! Jak tego dokonać? Wystarczy, że sprzedamy urządzenia, co do których mamy pewność, że już nie będą nam potrzebne, np. całą szufladę smartfonów, które nazbierały nam się przez lata, możemy wystawić na aukcjach internetowych, bądź też możemy dowiedzieć się, gdzie w pobliżu znajduje się skup telefonów, aby właśnie do niego dostarczyć nasze stare telefony.
Kto wie, może nigdy nie zaświtała nam w głowie myśl, że jeszcze się one do czegoś nadają, że ktoś w przyszłości może być bardzo zadowolony z posiadania telefonu, który dla nas był już tylko rupieciem, zagracającym miejsce? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, co łatwo zauważyć, gdy tylko wyobrazimy sobie zaistnienie takiej sytuacji, prawda? Sprzedawajmy zatem rzeczy, które w naszej ocenie mają jeszcze sporą wartość, ale też oddawajmy niepotrzebne nam sprzęty tym, którzy to docenią, a których być może nigdy nie byłoby na nie stać, gdyby musieli kupić je w sklepie.