Płytki PCB w elektronice użytkowej

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale płytki drukowane stanowią podstawę niemal wszystkich urządzeń elektrycznych. To właśnie na płytkach PCB montowane są wszelkie elementy, odpowiadające za pracę danego urządzenia. Czym są płytki PCB, jak przebiega ich produkcja i gdzie są wykorzystywane?

Czym są płytki PCB?

Płytka PCB (z ang. Printed Circuit Board) zwana również płytką drukowaną, jest wykonana z materiału dielektrycznego. Dielektryk pełni rolę izolatora i bardzo słabo przewodzi prąd elektryczny. Na płytce znajdują się połączenia elektryczne, a także punkty lutownicze, które często zamiennie nazywa się padami. Płytka PCB służy do montażu podzespołów elektronicznych takich jak mikroprocesory, diody czy tranzystory. Wyróżniamy płytki przeznaczone do montażu przewlekanego THT (z ang. Through-Hole Technology) i płytki do montażu powierzchniowego SMT (z ang. Surface Mount Technology). 

Jak produkuje się płytki PCB?

Najczęściej płytki są wykonywane z laminatu miedzianego PCB szklano-epoksydowego. Proces tworzenia płytki zazwyczaj jest bardzo podobny, aczkolwiek może się różnić w zależności od producenta. Materiał dielektryczny pokrywa się folią miedzianą. Jeśli płytka jest jednostronna, folią pokrywana jest tylko jedna strona, jeśli dwustronna, to płytkę pokrywa się po obu stronach. Następnie w płytce wykonuje się otwory do metalizacji, które będą wykorzystywane do tzw. montażu przewlekanego. Poza otworami wykonywane są także przelotki – to właśnie dzięki nim, ścieżki na płytce mogą zmieniać bieg z jednej warstwy na drugą. Kolejnym etapem produkcji jest wykonanie wzoru ścieżek na płytce. Ten etap jest przeprowadzany zwykle przy użyciu jednej z dwóch metod drukarskich – sitodruku lub offsetu. Potem płytki są czyszczone z substancji trawiącej, po czym zabezpiecza się je maską przeciw lutowniczą. Punkty lutownicze pokrywane są zwykle stopami metali, dzięki temu miedź jest zabezpieczona przed korozją.

Montaż płytek drukowanych

W przypadku montażu wiele zależy od typu płytki, z jakim mamy do czynienia. W płytkach SMT montaż wykonywany jest automatycznie i przebiega w czterech zasadniczych punktach. Na początku pola lutownicze pokrywane są pastą lutowniczą. W drugim kroku rozmieszcza się elementy elektroniczne na płytce. W kolejnym etapie umieszcza się płytki w piecu o podwyższonej temperaturze. Pod wpływem ciepła wytwarza się spoiwo lutownicze z pasty, którą wcześniej pokryte zostały pola. Ostatnim krokiem jest studzenie płytek. Spoiwo przechodzi proces krzepnięcia i powstaje trwałe połączenie lutownicze.

Zastosowanie płytek drukowanych

Płytki PCB wykorzystywane są w urządzeniach elektronicznych i znaleźć można je praktycznie wszędzie. Płytki drukowane znajdują się m.in. w:

  • niektórych zabawkach dla dzieci,
  • w komputerach i innych sprzętach RTV,
  • układach sterujących urządzeniami AGD,
  • lampach,
  • telefonach komórkowych.

Płytki drukowane są głównym elementem, na którym oparte są wszelkiego rodzaju sterowniki, znajdujące się w urządzeniach diagnostycznych czy pojazdach mechanicznych. Oznacza to, że płytki stanowią swego rodzaju fundament urządzeń sterujących.

Więcej informacji na temat płytek PCB znaleźć można na stronie internetowej – http://printor.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here