Drukowanie 3D jest już od dłuższego czasu popularną metodą tworzenia trójwymiarowych modeli za pomocą systematycznie dodawanego materiału. Może być zastosowane w różnych celach, w tym m.in. do tworzenia unikalnych prototypów czy też do produkcji niskonakładowych serii. Jednak aby drukować za pomocą drukarki 3D, należy przede wszystkim zapoznać się ze schematem jej działania. Czym zatem odznaczają się różne drukarki?
Co oznacza FDM? Na czym polega ta technologia?
FDM, czyli fused deposition modeling, to technika drukowania 3D oparta o warstwowe nakładanie rozgrzanego filamentu, czyli materiału termoplastycznego. Zasada działania drukarek 3D działających w tym modelu jest bardzo prosta: najpierw filament (czyli termoplastyczna struna o odpowiedniej średnicy) jest wprowadzany do głowicy, która rozgrzewa go do odpowiedniej temperatury, w której staje się on plastyczny. Następnie głowica wraz ze specjalną dyszą przesuwa się nad powierzchnią roboczą. Z dyszy wypuszczany jest cienki pasek filamentu, który układa się w zaprojektowany kształt. Kolejne warstwy materiału układane są jedna na drugiej aż do powstania ostatecznego produktu.
Jakie są zalety FDM?
Ogromną zaletą metody FDM jest prostota jej stosowania. Powstałe modele są praktycznie od razu gotowe do użytku i zazwyczaj nie wymagają dodatkowych zabiegów ani prac (chyba, że wyjątkowo skomplikowany wzór wymagał odpowiedniego wsparcia, wówczas należy je usunąć). Dzięki temu modele są gotowe do użytku od razu po wydrukowaniu.
Warto także zauważyć, że istnieje wiele różnych filamentów, które pozwalają na tworzenie ciekawych modeli o interesujących właściwościach. Między innymi możemy wyróżnić filamenty przewodzące prąd i izolujące, będące imitacją innych materiałów (np. ceramiki, drewna, metalu) lub też fluorescencyjne. Wiele materiałów jest też biodegradowalnych, dzięki czemu drukowanie 3D jest ekologicznym sposobem na produkcję niezbędnych elementów.
Na koniec warto też dodać, że jest to stosunkowo tania i szybka technika produkcji.
Jakie są zalety drukarek pracujących w technologii 3D?
Podobnie jak sama metoda drukowania, również drukarki 3D pracujące w technologii FDM mają wiele zalet. Przede wszystkim wiele z nich odznacza się bardzo dużą dostępnością. Mają małe rozmiary i przystępny ceny, co sprawia, że nawet hobbyści modelingu mogą się zdecydować na ich zakup bez narażania się na ogromną inwestycję. Przykładem może być drukarka 3D sklep Warszawa, gdzie znajdziemy bardzo atrakcyjne wersje doskonałe nawet do użytku domowego.
Jednocześnie drukarki pracujące w technologii FDM nie wymagają kupowania dodatkowego oprzyrządowania. Są bardzo intuicyjne w obsłudze i nawet dziecko może się nimi posługiwać, co udowadniają między innymi szkolne Laboratoria Przyszłości, które coraz częściej znajdujemy w placówkach edukacyjnych. Co więcej, drukarki te są też łatwe konstrukcyjnie i wiele osób samodzielnie może zdecydować się na małe naprawy czy usprawnienie swojego modelu.