VPN

VPN (Virtual Private Network) to fraza, z którą zapewne prędzej czy później spotkał się każdy Internauta. Firm oferujących tego typu usługi jest już sporo, a ciągle pojawiają się nowe, ponieważ zapotrzebowanie na nie rośnie. Wynika to z rosnącego trendu dbania o swoje cyberbezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z sieci.

Wciąż jednak nie każdy wie, czym właściwie VPN jest. W tym artykule chcielibyśmy Wam w związku z tym przybliżyć jego najważniejsze funkcje i omówić to, w jaki sposób mogą one być dla Was przydatne. Odpowiemy także na pytanie, czy warto korzystać z VPN-a. Zapraszamy!

Najważniejsze funkcje VPN-a

VPN służy przede wszystkim do ukrywania prawdziwego adresu IP użytkownika przed stroną, z którą próbuje się on połączyć (ale nie tylko – także na przykład przed programami komputerowymi, które łączą się z Internetem i w związku z tym mogą śledzić nasze IP). Dzięki temu trudniej jest go zidentyfikować i namierzyć.

Nawet, jeśli wydaje nam się, że jesteśmy otwartą książką, czyli nie mamy nic do ukrycia, mimo wszystko warto chronić swoją prywatność, nie udostępniając w sieci swojego prawdziwego adresu IP. Nieraz może się to okazać przydatne.

Jednak to nie wszystko. VPN pozwala połączyć się z siecią poprzez serwery ulokowane w innym kraju (warto dodatkowo wiedzieć, że w wielu przypadkach połączenie przechodzi nie przez jeden kraj poza naszym obecnym, a przez kilka), odblokowując tym samym programy czy strony, które są dla niego zarezerwowane. Podmiana IP pozwala także ominąć cenzurę czy blokady sieci – z VPN-ów korzystają m.in. niektórzy mieszkańcy Chin, którzy chcą uzyskać dostęp do zachodnich witryn i aplikacji.

Więcej informacji na temat funkcji VPN-a można znaleźć na portalach technologicznych, takich jak Tech Polska. Biorąc pod uwagę, jak szerokie możliwości oferują te narzędzia, każdy powinien być w stanie znaleźć w nich coś, co będzie dla niego użyteczne.

Czy warto korzystać z VPN-a?

Prywatność i cyberbezpeczeństwo powinny być ważne dla każdej osoby, ponieważ brak dbałości o te kwestie może mieć bardzo poważne negatywne konsekwencje (m.in. kradzież tożsamości czy atak ransomware). Z tego względu niemal dla każdego używanie VPN-a może być dobrym wyborem. W sieci czai się wiele zagrożeń, których możemy uniknąć, decydując się na dobrego VPN-a.

Tylko jaki jest dobry VPN? Cóż, przede wszystkim powinien on być szybki, nie zbierać logów, stosować mocne szyfrowanie i oferować możliwość połączenia się z Internetem za pośrednictwem jak najszerszej puli krajów. Porównanie najlepszych ofert można znaleźć na portalu Tech Polska. Warto się z nim dokładnie zapoznać, aby podjąć najkorzystniejszą możliwą decyzję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here