Data center

Data center, czyli centrum danych, to jeden z najważniejszych elementów w całej infrastrukturze informatycznej. W przeciwieństwie do klasycznej serwerowni, tutaj serwery są jedynie częścią całego kompleksu. Dzięki temu klient ma pewność, iż jego dane będą przetwarzane bezpiecznie i będą miały zapewnioną obsługę, ochronę oraz szybki przesył. Dzięki temu, iż nad całym procesem czuwają fachowcy, centra danych mogą zagwarantować odpowiednią jakość, a także opłacalność. Czym dokładnie jest data center?

  1. Co to jest data center?
  2. Data center – elastyczność w tworzeniu kopii zapasowych
  3. Dlaczego warto korzystać z data center?

Co to jest data center?

Co to jest data center? Na data center składa się wspólne działanie zarówno urządzeń, jak i ludzi, dzięki czemu jest możliwa odpowiednia ochrona i przechowywanie danych. Część sprzętowa to nie tylko serwery, routery czy switche, ale również zaawansowane systemy zasilania, które pozwalają na uniknięcie przerw w dostępie do danych. Data center Kraków to również optymalne chłodzenie urządzeń oraz systemy gaśnicze, umożliwiające zapobieganie w zarodku jakimkolwiek pożarom. Budynek, w którym znajdują się wszystkie urządzenia, posiada całodobowy monitoring i system dostępu z wykorzystaniem kart magnetycznych. Jakiekolwiek pojawienie się kogoś nieuprawnionego wewnątrz budynku jest praktycznie niemożliwe.

Data center – elastyczność w tworzeniu kopii zapasowych

Aby zapewnić płynność działania i bezproblemowe tworzenie kopii zapasowych, budynki data center budowane są w kilku lokalizacjach. Data center Kraków ma swoje odpowiedniki w Warszawie. Dlaczego konieczne jest stosowanie aż takich zabezpieczeń? Mimo rozbudowanych systemów bezpieczeństwa niektórym katastrofom trudno jest zapobiec – na przykład powódź czy atak terrorystyczny. Te centra danych posiadają najwyższe systemy bezpieczeństwa TIER III, można więc powiedzieć, iż są przygotowane praktycznie na wszystko.

Dlaczego warto korzystać z data center?

Korzystanie z data center ma sporo zalet. Jedną z nich, bardzo cenną dla każdej chyba firmy, są niskie koszty. Na zastosowanie podobnych urządzeń we własnym przedsiębiorstwie stać byłoby jedynie największych graczy na rynku, data center zapewnia podobne usługi za znacznie niższą cenę. W dodatku centra danych, ze względu na swą wielkość, posiadają zoptymalizowane koszty zużycia energii elektrycznej – w małych serwerowniach nie da się osiągnąć podobnego efektu. No i nie można zapominać o bezpieczeństwie – znacznie łatwiej o utratę danych w małym przedsiębiorstwie, które postawiło na samodzielność. W data center jest to, ze względu na zaawansowane systemy bezpieczeństwa, praktycznie niemożliwe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here