Technologia RFID

RFID to skrót od angielskiej nazwy Radio-Frequency Identification. W tłumaczeniu na język polski RFID oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych, co umożliwia odczyt oraz przesył danych. Przekonaj się, czym jest technologia RFID i gdzie wykorzystuje się ją w praktyce!

Najważniejsze informacje o technologii RFID

RFID oto identyfikacja za pomocą fal radiowych. Technologię tą wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia, ponieważ umożliwia ona wspomniany już przesył i odczyt różnego rodzaju danych. Pozwala także na elektroniczne zasilenie chipów przechowujących te dane. Warto podkreślić, że w zależności od umieszczonego chipu oraz tagu RFID (typu znacznika) przesył danych możliwy jest w odległości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów.

Standardy i częstotliwości RFID

Technologia RFID w przypadku identyfikacji radiowej wykorzystuje trzy podstawowe standardy, mianowicie:

  • standard LF, czyli low frequency – standard ten opiera swoje działanie na niskiej częstotliwości z przedziału zakresu od 30 do 300 kHz, co pozwala na odczyt tagów w odległości do 10 cm;
  • standard HF to standard wysokiej częstotliwości (high frequency), który obejmuje zakres częstotliwości od 3 do 30 MHz. W tym przypadku odczyt danych możliwy jest z odległości do około 15 centymetrów;
  • standard UHF to ultra – high frequency, czyli ultra wysoka częstotliwość. Standard UHF obejmuje bardzo szeroki zakres częstotliwości, mianowicie od 300 MHz do 3 GHz. Odczyt i zapis danych w przypadku technologii pasywnej możliwy jest w odległości nawet do 15 metrów, natomiast w technologii aktywnej zasięg może wynosić nawet 30 – 60 metrów.

W zależności od standardu urządzenia wykorzystujące RFID różnią się budową, dzięki czemu posiadają szereg zastosowań.

Technologia RFID i jej zastosowanie

Technologię RFID stosuje się w różnych branżach i dziedzinach życia, ponieważ rozwiązanie to sprawdza się w logistyce, kontroli dostępu, produkcji, licznych procesach przemysłowych, magazynowaniu, zapewnianiu bezpieczeństwa oraz handlu. Należy zauważyć, że RFID stał się współczesnym standardem w kwestii identyfikacji osób i obiektów, a także komunikacji między nimi. Postęp i działanie tej technologii wspiera bezprzewodowa komunikacja sieciowa oraz komunikacja człowiek – maszyna.

Coraz więcej dziedzin wykorzystuje RFID, ponieważ posiada ona wiele zalet. Bez wątpienia RFID pozwala zautomatyzować szereg procesów w przemyśle. ale i identyfikować różne – materiały, wyroby, maszyny lub narzędzia. W handlu technologia RFID jest powszechnie stosowana w formie bramek oraz specjalnych znaczników. Ich stosowanie ułatwia także monitorowanie stanów magazynowych i innych, kluczowych aspektów w tej branży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here