Smartphone jako idealny prezent dla nastolatków i nie tylko

Telefony komórkowe otaczają nas dziś z każdej strony, używają ich już nawet dzieci ze szkół podstawowych. Choć nie zawsze są to aparaty typu smartphone, coraz częściej nastolatki mają już własne komórki, choćby po to by był z nimi dobry kontakt gdy są w szkole czy na zajęciach pozalekcyjnych. Natomiast dobrze przemyślany zakup smartphone’a to już pomysł na ciekawy i pożyteczny prezent. Nie musi to być od razu najdroższy model, ważne żeby był funkcjonalny i wytrzymały.

Nastolatka i smartphone

Oczywiście obecnie smartphone to coś trochę więcej, niż tylko telefon komórkowy. Dostęp do internetu, gier i nowych mediów jest w tym przypadku co najmniej równie ważny, jak wbudowany w telefonie aparat cyfrowy. Warto jednak pamiętać, że 11-12 latka zapewne nie ma jeszcze sama wyrobionego mechanizmu, który pozwoliłby jej na dokonywanie świadomych wyborów treści oglądanych w przez nią sieci.

Podobnie ma się sprawa z kontaktami z obcymi osobami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto pamiętać że taki na przykład Facebook pozwala użytkownikom na założenie konta dopiero po ukończeniu 13 roku życia. Dlatego właśnie mniej więcej do ukończenia 14 lat rodzice muszą się pogodzić z tym, że nastolatka będzie się bawiła ich smartphonem.

Mniej więcej po 14 urodzinach można już pozwolić nastolatce na własnego smartphone’a. Warto jednak zastanowić się jakie ma to być urządzenie. Jeżeli jesteśmy rodzicami nastolatki, możemy samodzielnie podjąć taką decyzję. Jeżeli jednak kupujemy ją dla czyjej córki, warto omówić tą sprawę z jej rodzicami.

Smartphone w prezencie

Kupując prezenty dla nastolatek musimy pamiętać że nie zawsze będą one jeszcze w stanie docenić ich wartość. Zapewne każda ucieszy się, gdy otrzyma nowy model iPhone’a, jednak nie oznacza to jeszcze że będzie potrafiła się o taki telefon zatroszczyć. Chodzi tu zarówno o możliwość fizycznego uszkodzenia, jak i zgubienie aparatu lub kradzież. Może się to zdarzyć również osobom dorosłym, ale faktem jest, że to młodzież najczęściej traci w ten sposób swoje telefony komórkowe.

Dlatego właśnie smartphone dla nastolatki powinien mieć wprawdzie dość duży wyświetlacz, jednak ważniejsze są parametry odpowiedzialne za wytrzymałość telefonu. Paradoksalnie kiepsko wypadają w tej sytuacji aparaty, które mają aluminiowe obudowy, ponieważ zazwyczaj łatwo się wyślizgują.

Oczywiście bez względu na wybór marki i modelu w przypadku smartphone’a dla nastolatki, warto zadbać o odpowiednie etui. Ma ono szansę przedłużyć żywotność telefonu. To istotne, ponieważ dobrze by było, gdyby taki telefon przetrwał choć 2-3 lata. Wtedy można zainwestować już w jakiś trochę lepszy, markowy telefon, ponieważ jest większa szansa, że nieco starsza nastolatka odpowiednio o niego zadba.

Prezenty dla nastolatek zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Jednak w przypadku smartphone’a – zwłaszcza jeżeli to jej pierwszy telefon tego typu – prawdopodobnie spotka się on z zadowoleniem obdarowanej. Oczywiście może się zdarzyć, że nie będzie to wymarzony model, np. taki jaki ma koleżanka, jednak radość z pierwszego smartphone’a powinna w pełni to zrekompensować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here