Przekaźniki

Przekaźniki to urządzenia stosowane w rozmaitych systemach. Wymienić należy przede wszystkim systemy automatyki stosowane w zakładach przemysłowych, a także do obsługi domów. Przykładowo – znajdują zastosowanie w sterowaniu pracą układu wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, sygnalizacji, oświetlenia i wielu innych. W każdym z nich przekaźniki pełnią istotne funkcje związane z ich uruchomieniem, obsługą oraz zabezpieczeniem. Szczególnie istotne są przekaźniki czasowe oraz przekaźniki programowalne, o których opowiemy nieco więcej poniżej.

Przekaźniki – ogólna zasada działania

Zasada działania poszczególnych przekaźników jest w ogólnym zarysie podobna. Reaguje ona na zmianę wybranych wartości fizycznych – takich jak napięcie lub natężenie prądu, a także zmiany zachodzący w temperaturze lub ciśnieniu. Po przekroczeniu wyznaczonej wielkości dochodzi do skokowej zmiany wartości wyjściowej.

W typowym przekaźniku wyróżnić należy układ odbiorczy oraz pośredniczący. Pierwszy z nich odpowiada za odbieranie zasilania, drugi – za jej transformację w strumień magnetyczny. Ponadto, istotną rolę odgrywa trzeci układ – wykonawczy – uruchamiający działanie sprężyn skokowych.

Poszczególne przekaźniki mogą być wyposażone w odmienne rodzaje styków. Znajdziemy modele ze stykami zwiernymi, oznaczonymi literą T, a także rozwiernymi, oznaczonymi literą R. Pierwsze z nich zamykają się podczas uruchomienia kotwicy, drugie natomiast reagują otwarciem. Pozostałe rodzaje to między innymi przekaźniki typu RT, a także przekaźniki bezprzewodowe.

Przekaźniki półprzewodnikowe oznaczone są literami SSR i przeznaczone są do pracy z układami zasilanymi prądem w zakresie 5-150 amperów. Występują w wersjach jedno oraz trójfazowych, przystosowanych do przełączania kilku faz.

Przekaźniki czasowe – funkcje i zastosowanie

Przekaźniki czasowe, wykorzystywane są w pełnieniu kilku funkcji. Najważniejszą z nich jest możliwość opóźnionego załączania lub wyłączania układu. Reakcje te mogą być przeprowadzane zgodnie z wprowadzonymi wcześniej zasadami – na przykład cyklicznie, w regularnych odstępach czasu lub zgodnie z zamierzonymi przerwami.

Wśród dostępnych przekaźników czasowych wyróżnić można kilka głównych typów. Są one najczęściej wykorzystywane w instalacjach różnego typu. Mowa przede wszystkim o przekaźnikach jednofunkcyjnych, dwufunkcyjnych, wielofunkcyjnych, uniwersalnych oraz o modelach z opcją opóźnionego odpalania. W poszczególne typy przekaźników czasowych zaopatrzyć się możesz na hazbi.com.

Obecnie stosowane przekaźniki czasowe to oczywiście urządzenia cyfrowe. Dzięki temu nadają się idealnie do stosowania w różnego typu instalacjach, w których jest potrzeba wprowadzenia dokładnych ustawień w zakresie sterowania. Niektóre, bardziej zaawansowane technologicznie modele wyposażone są w dodatkowe wyświetlacze cyfrowe, a regulacja ich pracy odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na panelu. Zabezpieczenia stosowane w tego typu przekaźnikach obejmują także możliwość wyłączenia przycisków umieszczonych na panelu, w celu uniemożliwienia przypadkowego lub zamierzonego wprowadzenia zmian w ich pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here