Najczęstsze usterki w laptopach

Nie od dzisiaj borykamy się z uszkodzeniami przenośnych komputerów. Laptopy są narażone na szereg uszkodzeń. Niektóre usterki pojawiają się zupełnie nie z naszej winy, a inne są wręcz wywoływane przez nieostrożne użytkowanie i lekkomyślność. Cena za naprawę uszkodzenia zależy od jego stopnia. Są rzeczy, które naprawimy w serwisie za niewielką cenę oraz takie, które zmuszają nas do wymiany laptopa na nowy – w sytuacji, kiedy cena przewyższa koszt urządzenia. Poniżej zostały opisane najpopularniejsze uszkodzenia, przytrafiające się laptopom.

Uszkodzenie matrycy

Jednym z najczęściej psujących się elementów naszych komputerów przenośnych jest matryca. Zazwyczaj są to uszkodzenia mechaniczne wynikające na przykład z uderzenia o coś twardego lub upadku. Zdarzają się jednak sytuacje, że matryca ulega uszkodzeniu nie z naszej winy. Sprawcami mogą być układy zasilania, przewody lub bad piksele (wypalone piksele objawiające się “czarnymi kropkami”).

Efektami usterek matrycy są oczywiście pęknięcia, migotanie ekranu czy po prostu częściowo lub całkowicie nieczytelny obraz. Większość z tych przypadków uniemożliwia nam korzystanie z laptopa.

Cena oraz metoda naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia. W przypadku lekkich mankamentów wystarczy wymiana jakiegoś podzespołu odpowiadającego za wyświetlanie obrazu. Kiedy matryca jest pęknięta lub rozlana – jedynym wyjściem jest wymiana jej na nową. Im starsze urządzenie posiadamy, tym nowa matryca będzie tańsza – ze względu na użytą technologię dla ekranu. Aby poznać szczegółową diagnozę związaną z naprawą laptopa warto sięgnąć porady specjalisty w tej dziedzinie. Profesjonalne serwisy oferują szereg usług związanych z diagnozą i naprawami sprzętu – klikając tutaj poznasz jedną z nich.

Uszkodzona taśma matrycy

Taśma, o której mowa odpowiada za komunikację płyty głównej z matrycą. Będą to kolejno sygnały obrazu, podświetlenia, kamery czy mikrofonu. Najczęściej ulega uszkodzeniu podczas intensywnego zamykania laptopa. Im więcej razy “składamy” nasz komputer, tym szybciej taśma się zużywa. Skutkuje to między innymi:

  • migotaniem obrazu,
  • brakiem obrazu,
  • “paskami” pojawiającymi się na ekranie,
  • zmianą barw kolorów,
  • zaprzestaniem działania kamery lub mikrofonu.

Ze względu na konstrukcję taśmy nie jest możliwa jej wymiana – zawsze konieczne jest wymiany jej na nową. Na szczęście jest to niedrogi element, a cena jego wymiany również jest przystępna.

Zalanie – Co teraz?

Zalanie - Co teraz

Używając naszych komputerów przenośnych często zabieramy ze sobą napoje takie jak: kawa, herbata lub inne. Sytuacja ta naraża nasz sprzęt na zalanie, w wyniku nieostrożności. O ile różne są stopnie zalania, o tyle zawsze powinniśmy złożyć z naszym laptopem wizytę w serwisie.

Podczas niefortunnego wylania cieczy na nasz komputer, na pierwszym miejscu w strefie niebezpieczeństwa jest klawiatura. To bardzo częsty przypadek, kiedy po ingerencji cieczy zaczyna “szwankować” lub przestaje działać zupełnie. Koszt wymiany klawiatury oscyluje wokół 80-200 złotych w zależności od modelu laptopa.Kolejnie jest to touchpad, którego zalanie jak w przypadku klawiatury skutkuje przerywaną nawigacją kursora – lub całkowitym brakiem działania.

Kiedy mamy więcej pecha i nie zareagujemy dostatecznie szybko, nasz komputer czeka zalanie płyty głównej. Usterka ta często przewyższa koszt laptopa i nie opłaca się jej naprawiać.

Jak zareagować podczas zalania?

Szybka reakcja i jeszcze raz szybka reakcja. Pierwszą czynnością w kolejności po zalaniu jest wyłączenie laptopa od źródła zasilania. Następnie należy wyciągnąć baterię. Po tych zabiegach konieczna jest wizyta w serwisie – bez uprzedniego włączania laptopa. Rzeczą o której trzeba pamiętać to – niczym nie suszymy laptopa na własną rękę.

Wysoka temperatura, zakurzone wnętrzności

Wysoka temperatura, zakurzone wnętrzności

Częstym nawykiem podczas korzystania z laptopa, jest kładzenie go na powierzchniach takich jak kołdra, koc czy poduszka. W takich sytuacjach układ chłodzenia przestaje działać właściwie – brak mu odpływu powietrza, a dolna część laptopa wchodzi w reakcje z ciepłym podłożem. Temperatura komputera wzrasta i skutkuje to wolniejszym działaniem, wyłączaniem się, a w najgorszym przypadkiem spaleniem jakiegoś podzespołu.

Kolejnym problemem, szczególnie w starszych laptopach są zakurzone wnętrzności oraz przestarzała pasta termoprzewodząca na procesorze. Jak w przypadku wyżej podnosi to temperaturę laptopa i może uszkodzić nasze podzespoły.

Co można zrobić? O ile w pierwszym przypadku wystarczy zmienić nawyki korzystania z komputera przenośnego, o tyle w drugim po raz kolejny wizyta w serwisie okaże się konieczna. Serwisanci wyczyszczą środek laptopa i wymienią pastę termoprzewodzącą. Nie jest to zabieg, który uszczupli nasz portfel, a znacznie przedłuży działanie sprzętu.

Uszkodzone wejście zasilania, bateria

Ładowanie laptopa przerywa się lub nie ładuje wcale? Przyczyna może być tylko jedna – uszkodzone gniazdo zasilania.

Nieostrożne wkładanie ładowarki, szarpanie skutecznie może pozbawić laptopa możliwości ładowania.

To częste uszkodzenie naprawia się oczywiście w serwisie. Nie jest to droga sprawa. Kosztuje około kilkadziesiąt złotych.

Krótka żywotność baterii

Sprawa z krótko trzymającą baterią towarzyszy użytkownikom laptopów od dawien dawna. Nie ma tutaj jakichś szczególnych wskazówek, na przedłużenie jej żywotności. Pomocnym jest używanie komputera z podłączonym kablem zasilającym jak najczęściej się tylko da.

Wymiana zepsutej baterii wynosi w serwisie wynosi najczęściej kilkadziesiąt złotych. Warto zrobić taki zakup, kiedy nasz komputer bez kabla działa mniej niż godzinę.

Laptop wolno działa – Zaśmiecony system

Popularne laptopy w sprzedaży posiadają wgrany system Windows. Zaśmiecenie oprogramowania to częsty powód dla którego odwiedzane są serwisy. Nietrudno o spowolnienie systemu laptopa oraz zainfekowanie go wirusami. Nieostrożne surfowanie po internecie, wchodzenie w miejsca bez wdrożonego certyfikatu SSL skutkuje właśnie takim czymś.

Przywrócenie systemu do postaci używalności lub wgranie go od nowa, to kolejne zadanie dla serwisantów. Doświadczeni ludzie zrobią to w szybkim tempie oraz wgrają specjalne oprogramowanie antywirusowe, które ochroni system przed działaniem szkodliwych programów.

Kilka słów o usterkach Macbook’ów firmy Apple

Kilka słów o usterkach Macbook’ów firmy Apple

Jak się okazuje urządzenia od Apple nie są wolne od usterek. Elegancki design i delikatność wiąże się na przykład z uszkodzeniami zawiasów, pękniętymi lub przetartymi matrycami i uszkodzonymi taśmami. Mając na uwadze naprawę tych urządzeń weźmy pod uwagę ofertę profesjonalnych serwisów komputerowych.

Kolejną usterką, na którą narzekała spora część użytkowników, to wadliwe dyski typu ZIF. Dyski te psuły się ze względu na dziwną wadę fabryczną i wiele ludzi straciło swoje cenne dane. W ostatecznym rozrachunku zamieniono je na droższe – typu SSD.

Niefortunną dla firmy Apple sytuacją były baterie. Biorąc pod uwagę często cieńkie i zgrabne produkty od marki puchnięcie baterii zamontowanej wewnątrz urządzenia skutkowało uszkodzeniami pozostałych podzespołów.

Z Macbook’ami problemem podczas naprawy jest ich budowa. Są delikatne obudowane aluminiową obudową. Matryce są zamontowane mocnym klejem. Przysparzało to wiele trudności podczas rozkręcania, z obawy na uszkodzenie pozostałych elementów. Obecnie istnieją fachowe serwisy, które posiadają techniczną możliwość na naprawę Maców bez ich uszkodzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here