Lustrzanki cyfrowe do kwoty 4000 zł

Przymierzasz się do kupna pierwszego aparatu, ale nie wiesz jaki model wybrać? Już podpowiadamy!

Przede wszystkim, zapoznaj się z optymalnymi parametrami, jakie powinien mieć twój aparat. Nie warto sugerować się wyłącznie niską ceną i ilością obiektywów, bo może okazać się, że promocja, na którą tak polujemy najzwyczajniej w świecie  dotyczy kiepskiej jakości sprzętu.

Cena zwykle odzwierciedla oferowaną jakość. Na rynku są dostępne lustrzanki już od 1000 zł, ale jeśli nie chcesz żałować zakupu, zainwestuj w aparaty za kwotę 2500-4000 zł. Oczywiście nie jest to sztywna granica, ale jeśli marzysz o sprzęcie, którego nie będziesz musiał szybko zmieniać, nie warto schodzić poniżej tej półki cenowej. Co prawda, zdarzają się prawdziwe okazje w postaci kilkudziesięciu procentowych rabatów na aparaty znanych marek, ale zanim się na nie skusisz, zapoznaj się z tematem fotografii. Zwykle sprzęt objęty promocją, pochodzi sprzed kilku dobrych lat, za tę samą cenę mógłbyś kupić aparat, co prawda niszowej marki, ale za to o znacznie lepszych parametrach.

Obiektyw

Pierwszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę kupując lustrzankę jest obiektyw. Nigdy nie kupuj aparatu, który ma stosunkowo dobre parametry, ale za to słaby obiektyw.

Istnieją 3 główne rodzaje obiektywów:

  1. standardowy (ogniskowa 28-70 mm) – to najbardziej uniwersalny ze wszystkich obiektywów, można robić nim bardzo zróżnicowane zdjęcia, jednak w przypadku konkretnych zastosowań nie sprawdza się już tak dobrze
  2. szerokokątny (ogniskowa 10-20 mm) – służy głównie do robienia tzw. szerokich planów w plenerze lub w bardzo małych pomieszczeniach
  3. teleobiektywy (ogniskowa powyżej 100 mm) – taki obiektyw służy głównie do fotografowania krajobrazów i wydarzeń w otwartej przestrzeni.

Balans bieli

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest balans bieli. To od niego zależy kolorystyka zdjęcia. Balans bieli umożliwia dobór sposobu odzwierciedlenia barw w zależności od światła jakie pada podczas fotografowania. Dobry aparat pozwala na dość dużą manipulację tym parametrem, zwykle na kilku poziomach tj.: auto, światło żarowe, pochmurno, światło dzienne,  zacienienie, czy światło halogenowe.

Pamięć

Nie kupuj aparatu, który nie pozwala na filmowanie i ma małą pojemności kart. Niewiele trzeba, by zapełnić pamięć. A jeśli chcesz zająć się fotografią na poważnie, musisz mieć sprzęt o dość sporej pojemności.

Jakość wykonania

Niektórym może okazać się to banalne, ale bardzo ważnym aspektem lustrzanek cyfrowych jest materiał z którego wykonano obudowę aparatu. Jeśli spowija ją warstwa cienkiego plastiku, odpuść sobie. Taki sprzęt nie wytrzyma najmniejszego zarysowania. Najlepiej, żeby aparat wykonany był z materiału zawierającego stopy magnezu, które gwarantują odporność na uderzenia, czy nawet upadki. Dobrze też, gdyby lustrzanka pokryta była antypoślizgową warstwą ułatwiającą fotografowanie podczas złych warunków atmosferycznych.

Poniżej przedstawiamy kilka modeli, które idealnie sprawdzą się w roli pierwszego sprzętu dla amatora fotografii. Są to lustrzanki cyfrowe do kwoty 3000-4000 zł.

Aparat SONY ILCA-68 Body

Aparat marki Sony to typowa, uniwersalna lustrzanka, która sprawdzi się podczas śledzenia obiektów w ruchu (tryb zdjęć seryjnych nawet przy prędkości 8 kl./s), i fotografowania obiektu, który znajduje się poza centralną częścią kadru. Aparat idealnie sprawdzi się do wykonywania zdjęć sportowych, portretowych jak i krajobrazowych. Lustrzanka Sony A68 oferuje też możliwość filmowania w rozdzielczości Full HD.

Aparat posiada szeroką 10-stopniową skalą balansu bieli, wyposażony został też w matrycę typu APS-C o rozdzielczości 24,2 Mpx, która zapewnia dużą szczegółowość obrazu oraz duży zakres czułości ISO (100-25600) pozwalający na fotografowanie obiektów nawet przy bardzo słabym oświetleniu, bez efektu ziarna.

Lustrzanka zasilana jest akumulatorem. Jego czas pracy, bez ładowania, pozwala na wykonanie do 580 zdjęć. Sony 68 wyposażony jest w wyjście HDMI.

Obudowa aparatu wykonana została co prawda z plastiku, ale jest bardzo solidna. Plusem tego modelu jest na pewno niska waga – aparat wraz z akumulatorem i nośnikiem danych waży tylko  675 g.

Model Sony A68 otrzymał nagrodę Technical Image Press Association – globalnej organizacji, która zrzesza czasopisma o tematyce związanej z fotografią – w kategorii “Najlepsza lustrzanka klasy podstawowej”.

Ceny aparatu (bez obiektywu) zaczynają się od 1 999 zł. Koszt obiektywu to ok. 1000-2000 zł, całość powinna się więc zamknąć w granicach 4000 zł.

Do sprawdzenia w: Matrixmedia.pl

Aparat NIKON D5600 Body

Kolejnym modelem godnym amatora fotografii jest produkt firmy NIKON.

Model wyposażony został w matrycę formatu DX, która potrafi doskonale odtworzyć wzory najdrobniejszych faktur. Aparat posiada 7-stopniową skalę balansu bieli. Zakres czułości ISO w tym modelu jest identyczny jak w modelu Sony A68 (ISO 100-25600). Podobnie jak on, również umożliwia nagrywanie filmów w jakości Full HD.

Aparat zasilany jest przez akumulator jonowo-litowy EN-EL14a.

Zaletą tej lustrzanki jest nowoczesna technologia SnapBridge, która wykorzystuje standard Bluetooth, do tego żeby być w stałej łączności z innymi inteligentnymi urządzeniami. Dzięki temu, sterowanie aparatem możliwe jest w całkowicie zdalny sposób. Poza tym NIKON D5600 Body posiada: złącze HDMI typu C, stereofoniczne wejście typu mini-jack oraz Interfejs Hi-Speed USB ze złączem mikro USB.

Ceny tego aparatu zaczynają się od 2 300 zł. Koszt obiektywu to ok. 1000-2000 zł. Całkowity koszt zakupu tego typu lustrzanki wynosi zatem ok. 4000-4300 zł.

Porównanie cen: tutaj

Canon EOS 750D Body

Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 750D została wyposażona w 24.2-megapikselową matrycę typu CMOS, dzięki czemu fotografie są wyraźne i bardzo wiernie odwzorowują kolory. To, co wyróżnia ten model, od tych opisanych powyżej, to wysoki zakres czułości (100-12800 ISO) umożliwiający rejestrowanie szczegółow w bardzo kiepskich warunkach oświetleniowych – po zmierzchu, czy nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Aparat posiada 9 zakresów ustawień dla balansu bieli. Canon EOS 750D również umożliwia nagrywanie filmów w jakości HD.

Sprzęt zasilany jest akumulatorem Li-lon, który starcza na wykonanie 440 zdjęć.

Lustrzanka posiada złącze USB i kabel HDMI. Producent udostępnia też aplikację, która pozwala na zdalne sterowanie aparatu. Waga aparatu to zaledwie 555 g.

Ceny modelu Canon EOS 750D Body zaczynają się od 2025 zl. Koszt dokupienia obiektywów to od 500-1000 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here