Jakie wyróżniamy rodzaje kolumn głośnikowych?

0
779

Kolumny głośnikowe to ciekawa alternatywa dla głośników instalacyjnych. Te drugie muszą być planowane już na etapie wykańczania poszczególnych pomieszczeń. Kolumny głośnikowe nie wymagają takich przygotowań. Opracowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym omówimy szczegółowo kolumny głośnikowe.

Jakie rodzaje głośników są montowane w kolumnach?

Najważniejszym elementem każdej kolumny jest oczywiście głośnik. To głośnik decyduje o jakości dźwięku. Aktualnie głośniki można podzielić ze względu na ich zakres pracy. Możemy zatem wyróżnić:

– głośniki wysokotonowe,

– głośniki średniotonowe,

– głośniki niskotonowe.

Głośniki wysokotonowe charakteryzują się najmniejszą średnicą membran. Ich zadaniem jest odtwarzanie dźwięków o wysokich i bardzo wysokich częstotliwościach. Głośniki średniotonowe odpowiadają za przetwarzanie najszerszego zakresu dźwięków. Głośniki niskotonowe mają największe rozmiary spośród wymienionych rodzajów. Membrany głośników niskotonowych muszą poruszać się w szerokim zakresie. Dzięki temu kolumna jest w stanie odtwarzać dudniące odgłosy oraz sekcje rytmiczne. Głośniki niskotonowe decydują o dynamice całego zestawu audio.

Jakie są zalety kolumn podłogowych?

Podłogowe kolumny głośnikowe to chyba najbardziej popularny z rodzajów kolumn. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że świetnie radzą sobie z odtwarzaniem dźwięków wysokiej jakości. Zastosowanie technologii bass-reflex jeszcze bardziej potęguje efekty akustyczne.

Wysokiej klasy kolumny podłogowe sprawdzą się nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. Zestaw złożony z dwóch kolumn doskonale nadaje się do odtwarzania dźwięku w systemie stereo. Osoby dysponujące większym budżetem mogą pokusić się o zbudowanie systemu 5.1. Taki zestaw dostarcza mnóstwo frajdy nie tylko podczas słuchania muzyki, ale także w trakcie seansów filmowych.

Czym charakteryzują się kolumny podstawkowe?

Podstawkowe kolumny głośnikowe sprawdzają się przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Zazwyczaj charakteryzują się one mniejszymi gabarytami oraz niższą ceną. Na uwagę zasługuje także łatwość instalacji tego typu zestawu. Kolumny podstawkowe można ustawić we wnęce, na szafce RTV lub na biurku. Kolumny podstawkowe mogą stworzyć bazę do budowy kina domowego. Ten tym głośników cieszy się dużą popularnością także ze względu na relatywnie niską cenę.

Jakie kolumny wybrać do swojego domu?

Zapewne teraz zastanawiasz się jaki typ kolumn powinieneś wybrać? Jeśli jesteś audiofilem, to powinieneś dążyć do stworzenia zestawu z kolumn głośnikowych podłogowych. Jeśli jednak dysponujesz nieco mniejszym budżetem bądź też powierzchnia Twojego mieszkania nie pozwala na ustawienie takiego zestawu, możesz zainwestować w kolumny głośnikowe podstawkowe. Jak podkreślają specjaliści, z pomocą zestawu podstawkowego uzyskasz w mniejszym pomieszczeniu lepszą jakość dźwięku, aniżeli z zestawem kolumnowym umieszczonym w dużej sali.

Jeżeli wybrałeś już typ głośników, jaki będziesz chciał kupić, to koniecznie zajrzyj na stronę avpoint.pl. Firma AVPoint ma w asortymencie duży wybór kolumn głośnikowych. Możesz także liczyć na kompleksową pomoc specjalistów w zakresie wyboru optymalnego zestawu do Twojego domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here