Jak wybrać nowy telewizor? – doradzamy!

Kupno nowego telewizora to wbrew pozorom duże wyzwanie, które nie może zostać zlekceważone, jeżeli nie chcemy żałować sowiej decyzji. Urządzenia domowe z założenia powinny służyć nam co najmniej przez kilka lat. Czasem zła decyzja może zostać częściowo naprawiona szybkim odsprzedaniem, jednak w przypadku telewizora raczej nie ma na co liczyć – zdecydowana większość zainteresowanych osób woli dokonać zakupu nowego urządzenia. Przyjrzyjmy się więc praktycznym poradom, jak kupić nowy telewizor?

Wybieramy telewizor – podstawy

W pierwszej kolejności warto określić swój budżet, czyli sumę pieniędzy, którą jesteśmy gotowi wydać na zakup nowego telewizora. Na telewizor można wydać 600 zł, ale można wydać też 40 tysięcy złotych (a niekiedy nawet więcej). Zależy to głównie od dostępnego budżetu, preferencji wielkości salonu oraz oczywiście potrzeb. Warto przy tym zapamiętać, że dobry telewizor można spokojnie kupić już w cenie od 3 do 5 tysięcy złotych. W takim przedziale cenowym zakupimy np. telewizor 4K o przekątnej 55-65 cali i matrycą 120 Hz. Dodatkowo możemy mieć pewność, że będzie on wyposażony w liczne technologie poprawiające jakość obrazu i szybki procesor. Perzy dobrej okazji jest szansa, że w takiej cenie kupimy także telewizory Philips w technologii OLED lub z zaawansowanym wyświetlaczem LCD.

Rozmiar telewizora

Technologie wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń nieustannie się zmieniają, jednak jedna tendencja pozostaje niezmienna – telewizory stale rosną. Około dziesięć lat temu największe telewizory miały nieco mniej niż 40 cali. Dziś z kolei problemem nie jest zakup nawet 85-calowego telewizora i to w całkiem przystępnej cenie (oczywiście adekwatnej do swojego rozmiaru). Zmieniają się również preferencje Polaków – obecnie najchętniej kupujemy ekrany 55-calowe. Dużo? Niekoniecznie. 55 cali to najlepsze rozwiązanie do mieszkania, jednak w przypadku zakupu telewizora Philips do domowego salonu, jeszcze lepszą opcją może być 65 lub nawet 75 cali. Przed samym zakupem warto wymierzyć szafkę i dobrać wysokość telewizora, ponieważ jego ustawienie również wpływa na to, jak będzie się prezentował obraz.

Gdzie będzie umieszczony telewizor?

Kiedy wybieramy telewizor, najczęściej skupiamy się na jego wielkości oraz producencie. Zapominamy jednak, że nie tylko wielkość ekranu odpowiada za jakość oglądanych programów. W zależności od tego, w jaki miejscu będzie się znajdował telewizor, najlepszymi opcjami są ekran OLED lub telewizor z ekranem LCD/QLED. Dzięki nim zobaczymy najlepsze efekty wizualne i idealną czerń. Telewizor OLED nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem dla jasnych, mocno nasłonecznionych pomieszczeń. W takiej sytuacji najlepszym dostępnym rozwiązaniem są telewizory LCD z dużą jasnością. Trzeba mieć przy tym na uwadze to, że telewizorów OLED nie wolno odłączać od źródła zasilania na noc, ponieważ tylko w taki sposób może zostać zregenerowana matryca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here