Na pewno każdy słyszał już o możliwości samodzielnego lub wykonanego w salonie zabezpieczenia smartfona przy pomocy szkła hartowanego albo folii na telefon. Jednak na co tak właściwie się zdecydować? Jakie są plusy i minusy obu opcji?
Ochrona ekranu na telefon
Zacznijmy od tego, że każda forma ochrony telefonu jest lepsza niż jej brak. Dlaczego? Ponieważ ekrany naszych smartfonów są na tyle delikatne, że nie mając nawet o tym pojęcia, jesteśmy w stanie całkiem nową komórkę zarysować jeszcze w dniu jej nabycia. Ochrona ekranu na telefon nie jest trudna ani kosztowna. Najlepiej jest udać się do serwisu, w którym osoba, która ma doświadczenie w tym temacie, nałoży nam w sposób profesjonalny szkło bądź folię na telefon. Od rodzaju danego zabezpieczenia zależeć będzie jego cena.
Czym różni się szkło hartowane od folii na telefon?
Różnice zobaczymy przede wszystkim gołym okiem w samym wyglądzie danej formy zabezpieczenia. Folia jest po prostu folią, a szkło szkłem. Nie ma w tym nic odkrywczego, jednak należy mieć to na uwadze i wiedzieć, że naturalną siłą rzeczy, folia będzie stanowiła mniejszą ochronę dla naszego ekranu niż szkło hartowane. Co nie oznacza jednak, że nie warto decydować się na którąś z tych opcji.
Wady i zalety folii ochronnej oraz szkła hartowanego
• Folia na telefon
Ta opcja często wybierana jest przez osoby, które nie chcą zabezpieczać ekranu szkłem hartowanym ze względu na nieestetyczne odznaczanie się go przy brzegach, albo po prostu nie potrzebują one aż tak dużej formy ochrony ekranu. Folia na telefon bez wątpienia dokładnie i precyzyjnie przylega do naszego telefonu w taki sposób, że najczęściej w ogóle jej nie dostrzeżemy. Chroni ona ekran przed zarysowaniami oraz brudem, kurzem i pyłem.
Folia na telefon jednak w żaden sposób nie ochroni telefonu przed uszkodzeniem gdy, chociażby spadnie on nam z większej wysokości. Nie absorbuje ona siły uderzenia. W dodatku istnieje spora szansa, że podczas jej montażu na ekranie pojawią się nieestetycznie wyglądające bąbelki powietrza, które mogą już nie zniknąć.
• Szkło hartowane
W ostatnich latach wyjątkowo popularne. Wśród plusów oczywiście znajdzie się fakt, iż szkło zapewnia całkowitą ochronę ekranu przed zarysowaniami i pęknięciami. Samo w sobie również jest bardzo mocne, szczególnie gdy decydujemy się na to z oznaczeniem H9. Trudno więc będzie nam je zarysować. Jest niezwykle żywotne i często nawet upadek smartfona na ziemie nie powoduje zbicia szkła hartowanego. Jeśli jednak tak się stanie, to najprawdopodobniej ekran naszego telefonu będzie w nienaruszonym stanie.
Jeśli chodzi jednak o minusy, to często decydując się, szczególnie na tańsze niefirmowe szkła, musimy liczyć się z tym, że być może nie będzie ono pokrywało całej powierzchni telefonu. Oznacza to, że brzegi szkła mogą nawet w bardzo nieestetyczny sposób odznaczać się. Dodatkowo gorszej jakości szkła mogą naruszać funkcjonowanie ekranu dotykowego. Jego czułość może zostać zaburzona. Szkło hartowane jest więc rozwiązaniem niezwykle skutecznym i praktycznym, ale powinniśmy liczyć się również z wyższą jego ceną w stosunku do folii na telefon.